AMASRA

Bartın ilinin 17 km kuzey tarafında bulunan güzide yerdir Amasra. Amasra 2 koyu olan bir yarımada şeklindedir. Bu koylardan biri doğusunda diğeri ise batısında yer almaktadır. Doğu kısmında bulunan koyun adı “büyük liman”, batı kısmında bulunan koyun adı ise “küçük liman” şeklindedir. Koyların arasında mesafe 200 metre civarıdır. Yani birbirlerine oldukça yakındır. Büyük limanın kara kısmı yaklaşık 1200 metredir. Hemen limanın yakınında dik kayalıklar bulunmaktadır. Bununla beraber güney kıyıları ise hem alçak hem de düzdür. Bu düzlükte plaj bulunmaktadır. Denizin derinliği ise 1 – 4 metre arasında değişmektedir. Yani tarihiyle büyüleyen Amasra küçük bir liman şehridir.

Amasra sınırlarının kuzeyinde Karadeniz bulunurken güneyinde Bartın Arıt bucağı, doğusunda Kurucaşile bulunurken, batısında Bartın bulunmaktadır.

Amasra‘nın köylerle birlikte yaklaşık 100 Hm2 alan kaplamaktadır.

Amasra doğal güzelliklerle beraber tarih ile içiçedir. Amasra tarihi uzun yıllara uzanmakta olup, bünyesinde bulundurduğu eski tarihi yapılarla da özelliğini korumaktadır.

Bunun yanı sıra son yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda Amasra Limanı yatların ve gemilerin rahatlıkla gelebileceği bir şekle gelmiştir.

Amasra‘ya gidilipte Balık yememekte olmaz. Birbirinden farklı güzel mekanlarda balık yemek keyfini yaşayabilirsiniz, tabii ki eşsiz Amasra salatası eşliğinde. Amasra Turumuza katılan misafirlerimizi zaten bölgenin en seçkin restoranlarında misafir edip bu keyfi yaşamasını sağlamaktayız.

Sizde mevsimin ne olduğunu düşünmeden mutlaka Amasra‘yı ziyaret edin ve “La la Çeşmi cihan bura mı ola” diyen Fatih Sultan Mehmet’e hak verin.

Amasra’ya Gidiyoruz

Yönetici amasra

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.